• ჟურნალ-კლუბის შეხვედრა
დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკული პროგრამის მე-6 კურსის სტუდენტებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, ემორის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის კოლეგებთან და „გახდი ექიმის” კურსის კოორდინატორებთან ერთად ჟურნალ-კლუბის შეხვედრაში მიეღოთ მონაწილეობა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ პროფესორი მერი ჯო ლეკოვიჩი, ემორის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის ჰემატოლოგიისა და სამედიცინო ონკოლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, მაიკლ ლოუ, ამავე უნივერსიტეტის ქირურგიის დეპარტამენტის ასოცირებული პროფესორი და კურსის- „გახდი ექიმი”- კოორდინატორები: პროფესორები - ნანი ყავლაშვილი და ნინო ქანთარია და ექიმები - ნათია გონაშვილი და ლიკა ხორბალაძე.
შეხვედრისას სტუდენტები ჩაერთნენ ამერიკელ და ქართველ მენტორებთან აზრებისა და ცოდნის ნაყოფიერ გაცვლაში. მაიკლ ლოუმ, ემორის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის ქირურგიის დეპარტამენტის ასოცირებულმა პროფესორმა, სტუდენტებს გაუზიარა იდეები ქირურგიული პერსპექტივიდან.
თსსუ-ის დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკულ პროგრამაში სწავლის მეექვსე კურსზე „გახდი ექიმის” კურსში ხორციელდება ჟურნალ-კლუბი. მტკიცებულებებზე დაფუძნებული მედიცინის (ე.წ.EBM-ის) ტექნიკის სწავლება მომავალი ექიმებისთვის გადამწყვეტია, რადგან დღევანდელი პაციენტები თავიანთი სამედიცინო პროფესიონალებისგან ელიან მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ, თანამედროვე მედიცინას და მიდგომებს.
სამედიცინო სტუდენტებისთვის მნიშვნელოვანია ადრეული და ხშირი პრაქტიკის მიღება EBM-თან დაკავშირებით, რადგან ექიმები ყოველდღიურად ეყრდნობიან მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ მედიცინას, რათა მიიღონ ინფორმირებული გადაწყვეტილებები პაციენტის მკურნალობისა და მოვლის შესახებ. EBM-ის სწავლებისთვის კარგად აღიარებული საგანმანათლებლო ინტერვენცია არის ჟურნალ-კლუბი (JC), რომელიც სამედიცინო კვლევის პრაქტიკაში განხორციელების შესანიშნავი საშუალებაა.
ჟურნალ-კლუბი, ზოგადად, ჯანდაცვის პროფესიონალების/სტუდენტების შეკრებაა, რათა შეაფასონ და განიხილონ კვლევითი ნაშრომები როგორც პროფესიული განვითარების მიმდინარე საქმიანობა. ამ შეხვედრების მიზანია გააადვილოს კვლევის შედეგების კლინიკური პარამეტრების გამოყენება. ჟურნალ-კლუბს აქვთ რამდენიმე უპირატესობა, მათ შორის:
• კვლევისა და კლინიკურ პრაქტიკას შორის კავშირის დამყარება;
• კრიტიკული შეფასების უნარების განვითარების ხელშეწყობა;
• მტკიცებულებებზე დაფუძნებული მედიცინის გამოყენების ხელშეწყობა;
• ხარისხის გაუმჯობესების ინიციატივების მხარდაჭერა;
• უწყვეტი სამედიცინო განათლების ან უწყვეტი პროფესიული განვითარების უზრუნველყოფა;
• გუნდური მუშაობის წახალისება: სტუდენტები ჩართულნი არიან დისკუსიებში და ისინი ხელს უწყობენ კრიტიკულ აზროვნებას ექიმებში, რაც გადამწყვეტია როგორც აკადემიური, ასევე კლინიკური გარემოსთვის.
დიპლომირებული მედიკოსის ამერიკული პროგრამის ბევრმა სტუდენტმა განაცხადა, რომ ჟურნალ-კლუბმა მათ საშუალება მისცა გაეუმჯობესებინათ თავდაჯერებულობა და დაეხვეწათ საჯარო გამოსვლის, გუნდური მუშაობისა და სოციალური უნარები, რადგან გუნდის წევრებთან ეფექტური თანამშრომლობა აუცილებელი იყო ჟურნალ-კლუბების დროს გამართული პრეზენტაციებისთვის.

The American MD Program 6-year students had a valuable opportunity to engage with colleagues from Emory University School of Medicine at the Journal Club meeting.
The meeting was attended by Professor Mary Jo Lechowicz, Head of the Department of Hematology and Medical Oncology, Michael Lowe, Associate Professor of Surgery Department of Emory SOM and Becoming a Doctor Course Coordinators: Professor Nani Kavlashvili, MD, PhD, Nino Kantaria, MD, PhD, Natia Gonashvili, MD, Lika Khorbaladze, MD.
Students were involved in the fruitful exchange of ideas and knowledge during the meeting. Michael Lowe, Associate Professor of the Surgery Department at Emory SOM, also contributed his expertise to the meeting, sharing insights from the surgical perspective.
A journal club is implemented in the course "Becoming a Doctor" in the sixth year of study at TSMU American MD program. Teaching evidence-based medicine (EBM) techniques to future doctors is crucial as today's patients expect evidence-based, modern medicine from their medical professionals.
It is important for medical students to gain early and frequent practice with EBM as physicians rely on EBM on a daily basis in order to make informed decisions on patient care. A well-recognized educational intervention for teaching EBM is the journal club (JC), which is an excellent means of putting research into practice. Journal clubs, in general, are gatherings for health professionals/students to evaluate and discuss research papers as an ongoing professional development activity.
The goal of these talks is to make it easier to apply research findings to clinical settings. Journal clubs have several advantages, such as:
• establishing a connection between research and clinical practice
• supporting the development of critical appraisal skills
• fostering the use of evidence-based medicine
• supporting quality improvement initiatives
• providing continuing medical education or continuing professional development
• encouraging teamwork Students are engaged in discussions and they have been fostering critical thinking in physicians, which is crucial for both academic and clinical settings.
Many students have stated that the journal club provided them with an opportunity to boost their self-confidence and public speaking skills, their teamwork and social skills, as effective collaboration with team members was necessary for smooth presentations during JCs.